מדוע לכל כך הרבה אנשים אין גישה לשירותי בריאות?

מיליוני אנשים החיים עם מחלות שונות ברחבי העולם אינם מצליחים לקבל את התרופות מצילות החיים שהם זקוקים להן. בחלק מהמקרים, התרופות יקרות מדי או שנסיעה לפגוש את הרופא או לאסוף תרופות מרשם דורשת מסע ממושך וכרוכה בהפסד ימי עבודה.

במצבים קיצוניים, אין רופא שאפשר לפגוש, מרפאה שאפשר לגשת אליה, או תרופות זמינות בבית המרקחת.

המציאות העגומה היא שרק חלק קטן מהחולים ברחבי העולם מקבלים כיום טיפול - ומחובתנו לשנות זאת כך שהתרופות שאנו מייצרים יהיו נגישות לכולם ואנשים יזכו לטיפול לו הם זקוקים.

המגבלות מורכבות ומשתנות בין מדינה למדינה, אך הניסיון מלמד כי השינוי הוא אפשרי.

השאיפה שלנו היא להנגיש את התרופות שלנו לכמה שיותר אנשים החיים עם סוכרת, השמנה, מחלות דם נדירות והפרעות אנדוקריניות נדירות, תוך התייחסות לשונות במעמד הסוציו-אקונומי.

המידע הקיים על ילדים עם סוכרת מסוג 1 מוגבל. האמת הקשה מנשוא היא שרק מעט מהם חיים מספיק זמן בכדי להיכנס לרשומות ברבות מהמדינות העניות בעולם.

המיזם שלנו "משנים את הסוכרת בילדים" (Changing Diabetes® in Children) מבטיח מתן טיפול ואינסולין מצילי חיים עבור ילדים עם סוכרת מסוג 1 ב-208 מרפאות מ-14 מדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית. היום, המיזם מספק טיפול רפואי, אינסולין וציוד ליותר מ-26,000 ילדים ברחבי העולם. אנו שואפים להרחיב את המיזם ולהגיע ל-100,000 ילדים עד שנת 2030.

במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית, אנו מתמקדים במיוחד באנשים הפגיעים ביותר החיים עם סוכרת. ביותר משני שליש מהמדינות בהן אנו פועלים, הקמנו תוכניות להנגשה ובנות השגה כדי לעזור למטופלים נזקקים.

מטרתנו לתת מענה על שאלות קשות דרך הפעלה של תוכניות אלה, כגון:

  • כיצד נוכל לעודד יותר מטופלים להצטרף לתוכניות בנות-השגה?

  • כיצד נפתח סוגי אינסולין שאינם דורשים קירור, וכך נוכל לשנע אותם למרחקים גדולים יותר?

  • כיצד נוכל לפשט שרשראות אספקת של תרופות על מנת להוריד את המחיר?

אנו עושים מאמץ לתת מענה לשאלות אלה מתוך מחויבות לדאוג לכך שאינסולין יהיה זמין לכולם.

אנו מחויבים להמשיך ולספק אינסולין בעלות נמוכה כחלק מסל המוצרים שלנו וכן לדאוג לכך שאינסולין הומני יהיה זמין שנים קדימה.

עם אסטרטגיית "מנצחים את הסוכרת" (Defeat Diabetes) שלנו, אנו מורידים את מחיר התקרה עבור מדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית, ובאותו זמן פועלים להרחיב את התוכניות בנות ההשגה בארה"ב ובמקומות נוספים בעולם.

אינסולין במחיר בר השגה במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית

בשנת 2001 השקנו מדיניות פורצת דרך על מנת להפחית את העלות של אינסולין הומני במקומות המוגבלים ביותר במשאבים. כיום, המדיניות שלנו מכסה בסך הכול 76 מדינות, שבהן נמצאים שליש מאוכלוסיית חולי הסוכרת בעולם, וכן ארגונים הומניטריים נבחרים.

המחויבות שלנו מבוססת על העקרונות הבאים:

  • אנו נמשיך להיות הספק המוביל בעולם של אינסולין הומני במחיר נמוך.
  • אנו מתחייבים לספק אינסולין הומני במחיר נמוך באזורים העניים ביותר של העולם לעוד שנים רבות, כולל במדינות הכי פחות מפותחות  (LDCs), כפי שהן מוגדרות על ידי האו"ם, מדינות אחרות בעלות הכנסה נמוכה, כפי שהן מוגדרות על ידי הבנק העולמי (World Bank) ומדינות בעלות הכנסה בינונית, בהן לאוכלוסיות גדולות בעלות הכנסה נמוכה אין כיסוי מספק של ביטוח בריאות, כמו גם ארגונים הומניטריים נבחרים בהם המחויבות היא עולמית.
  • אנו נבטיח כי מחיר התקרה לאינסולין ההומני יהיה 3 דולרים לכל בקבוקון.
  • אנו נענה לאתגרים הקשורים בהפצת אינסולין וביכולת לספק שירותי בריאות, שלעיתים קרובות מונעים מאינסולין בעלות נמוכה מלהגיע לאנשים הפגיעים ביותר.

חלק מהתרומה של נובו נורדיסק לקידום קבלת גישה לטיפול בסוכרת היא התמיכה הכספית ארוכת טווח שלנו לקרן העולמית לסוכרת.

הקרן העולמית לסוכרת הוקמה על ידי נובו נורדיסק בשנת 2002 בתור קרן עצמאית המוקדשת למניעת סוכרת ולטיפול בה במדינות מתפתחות.

הקרן תומכת בשותפויות בנות קיימא ופועלת כזרז המסייע לאחרים לעשות יותר.

המחויבות הנוכחית שלנו לקרן היא 1.69 מיליארד קרונות דניות (277 מיליון דולר), סכום המכסה את פעילות הקרן עד שנת 2024.

למד עוד על הקרן העולמית לסוכרת (באנגלית).

במדינות מסוימות, אנשים החיים עם המופיליה עלולים להימצא במצב שבו הם אינם יכולים לאחסן את תרופת ההמופיליה שלהם בבית, ובמהלך משבר מגפת הקורונה, הם לא יכלו לבקר בבתי חולים כדי לקבל טיפול.

כאשר אנשים החיים עם מחלת דם נדירה מתמודדים עם מצבים כאלה, אנו משתפים פעולה עם רשויות בריאות מקומיות ועם ארגונים רלוונטיים נוספים על מנת לתמוך כספית בשילוח תרופות וטיפולים עד הבית.

על מנת להבטיח שקיפות בהתקשרויות עבור שירותי תמיכה הקשורים להדרכת מטופלים, משלוח ואחסון תרופות אנחנו מנהלים שיח שוטף עם קובעי המדיניות.

קרן ההמופיליה של נובו נורדיסק היא ארגון ללא מטרת רווח הנותן מענקים ושואף לשפר את הגישה לטיפול עבור אנשים עם המופיליה והפרעות דמם אחרות במדינות מתפתחות ומתעוררות.

המופיליה היא הפרעת דימום תורשתית המופיעה אצל אחד מתוך 10,000 אנשים. כאשר שלושה מתוך ארבעה אנשים עם המופיליה חיים במדינות מתפתחות, קיים צורך דחוף לוודא שיש להם גישה לאבחון ולטיפול הולם.

למידע נוסף על קרן ההמופיליה של נובו נורדיסק (באנגלית)